Máme jasně stanovené cíle, usilujeme o vyšší efektivitu a chceme méně prokrastinovat. Chceme být jednoduše lepší a efektivnější než jsme dnes. Existují jednoduchá pravidla, která se opakovaně a v různých variantách objevují ve všech knihách o time managementu. Ovšem, my vám přinášíme vyzkoušené nástroje, které zaručeně fungují. Zkuste je taky 🙂
Zorganizujte si úkoly a poznámky
Skvělý nástroj a vizuální způsob pro řízení projektů, organizování úkolů i poznámek je mobilní a desktopová aplikace Trello. Rozdíl oproti klasickým to-do listům je ohromný. Díky Trello můžete organizovat nápady, práci, ale i své soukromé záležitosti. A to nejen sami, ale i se svými kolegy, kamarády či rodinnými příslušníky.
Aplikace je velmi jednoduchá a intuitivní. Díky nástěnkám, které si vytváříte a přidáváním vlastních listů (např. Ideas, TO-Do, Doing, Done) můžete vyjádřit svůj posun v práci. Označit je taky můžete barevnými štítky, měnit jejich pořadí, tvořit seznamy, přidat komentář, přílohu, termín splnění nebo jednotlivé listy přiřadit jako úkoly jednotlivým členům. I ve verzi zdarma můžete pozvat libovolné množství lidí k členství na nástěnce.
Zdroj: www.trello.com
Trello pracuje v reálném čase, rychle a spolehlivě. Jakákoliv změna na nástěnce a nezávisle na zařízení, které používáte, se okamžitě projeví u každého člena. Můžete mít tedy celý den otevřené nástěnky a nemusíte nic obnovovat. Také veškeré poznámky či přílohy, které chcete vložit můžete libovolně nahrávat z počítače, Google Disku, Dropboxu, Boxu nebo OneDrive.
Upozornění dostanete buď v aplikaci, e-mailem, přes internetový prohlížeč nebo mobilní telefon – je to na Vás.
Doporučuje:
Aleš Vávra – využívá aplikaci pro práci i v osobním životě
- Podobné nástroje: Remember The Milk, Google Keep, Milanote, Wunderlist, Evernote,
Delegujte práci
Pokud jiní práci vykonají rychleji a lépe, nechte je práci udělat. Delegovat ale neznamená, že práci vykoná někdo jiný a vy slíznete smetanu. Jde o rozumné a jasné vymezení povinností a zajištění způsobu jejího dosažení.
Zkuste například službu Fiverr. Na této platformě koupíte jakoukoliv službu již od 5$. Jedná se o portál, kde nabízí freelanceři své služby za malý poplatek. Můžete získat návrh loga, banneru, vizitek, textů nebo klidně i zpětnou vazbu na váš web. Stejně tak můžete vy cokoliv, co umíte, nabídnout někomu jinému.
Českou alternativou této platformy je Easytask.cz. Zadavatele i dodavatele pravidelně prověřuje Easytask tým a serióznost dodavatelů služeb se také odvíjí od jednotlivých hodnocení, která udělují samotní uživatelé a odběratelé na základě zkušeností se spoluprací s daným člověkem. Nemusíte se tady bát o špatné provedení vašeho požadavku.
Doporučuje:
Dan Kafka – delegujte svou práci, nebojte se toho 🙂
- Podobné nástroje: Stovkomat.cz
Trackujte si váš čas
Počítač a internet se stává hlavním pracovním nástrojem pro většinu lidí, hlavně v online světě. Ovšem je to také nástroj pro neefektivní zabíjení času. Zkuste si změřit kolik času strávíte prací a kolik času brouzdáte bezmyšlenkovitě po internetu. Trackování času se hodí i pro freelancery, kteří si svoji práci fakturují a jsou vázány na čas strávený u konkrétního projektu. Protože co si budeme povídat, čas jsou peníze.
Za Fragile doporučujeme Costlocker, který se hodí pro větší skupinu uživatelů. Získáte ucelený pohled na zisky, náklady, výnosy a fakturaci na projektech. Můžete se podívat, který zaměstnanec vám nejvíce vydělává, zjistíte plánovaný a skutečný zisk u jednotlivých projektů anebo můžete sledovat finanční přínos Vašich klientů.
Zajímavým nástrojem je také Tomato Timer. Jeho základní myšlenka je velmi jednoduchá – člověk se umí maximálně soustředit 25 minut, poté jeho pozornost nebo pracovní tempo klesá. Díky tomuto nástroji si můžete rozdělit celý den na bloky po 25 minutách, po nichž pokaždé následuje 5-ti minutová přestávka. Po každém čtvrtém bloku je třeba udělat delší přestávku, nejlépe 15-ti minutovou.
Doporučuje:
Albert Macas – skvělá příležitost, jak dohánět učivo před státnicemi
- Podobné nástroje: Toggl, Rescue Time, Timebits
Uspořádejte si myšlenky
Kreslete si, čmárejte, používejte sketchnoty a myšlenkové mapy. Zkrátka si graficky znázorněte strukturu nějakého problému, nápadu, plánu, pocitu, prostě něčeho, co neumíte pořádně popsat. Důležité jsou navazující se části (větve), díky kterým můžete svou myšlenku rozvíjet a obohacovat o další nápady nebo dílčí informace. Není to jen tedy schéma, ale graficky znázorněný tok vašich myšlenek. Již nemusíte používat bílou tabuli a pastelky. Zkuste online nástroje, ke kterým můžete přizvat další účastníky, vytvořené mapy dál sdílet a budete je mít stále při ruce i z vašeho mobilního telefonu.
Mezi ověřené nástroje pro tvorbu myšlenkových map můžeme zařadit Coggle.it. Mezi jeho největší výhody patří bezplatnost, rychlost, synchronizace s gmailovým účtem, či export mapy do PDF či PNG souboru. Nástroj je velmi jednoduchý, intuitivní a výsledek stojí za to :-).
Doporučuje:
Káťa Brabcová – Myšlenkové mapy jsou nejlepší možnost pro uspořádání nápadů a myšlenek. Určitě doporučuji!
- Podobné nástroje: MindNode, iMindMap, MindMeister
Vyzkoušejte alespoň jeden z našich doporučených nástrojů a ušetřete si spoustu času.
Autor: Klára Špačková