Nepište blbě. 5 tipů, jak odhalit chyby v textech jednou provždy
Psát úžasně poutavé texty je jedna věc. Když se ale hemží překlepy a hrubkami, čtenář daleko nedojde. Chybami si navíc my autoři můžeme dost zavařit.
Jasně, udělat chybu není konec světa. Ale vzpomeňte si, jak vám bylo, když váš malý omyl spatřil světlo světa a kromě vás si ho všimlo (v lepším případě) i několik tisíc lidí.
Moje kolegyně Klárka napsala skvělý článek o tom, jak texty vypilovat po obsahové stránce. Já vám pomůžu dát je do formy. Ukážu vám, že přelstít autorskou slepotu lze snadno a rychle. A to i bez korektora.
1) Pošlete text na kontrolu
Dobře, hned první bod asistenci vyžaduje. Brejlíte do textu tak dlouho, že případnou chybu už nenajdete ani s lupou? Pošlete ho někomu dalšímu. Určitě máte kolegu, který si potrpí na detaily, nebo někoho, kdo rád a rychle čte. Víc očí víc vidí. A tyhle oči vás můžou zachránit.
2) Vytvořte audioknihu
Svoje výtvory nemusíte nutně posílat někomu dalšímu. Nechte si je namluvit počítačem. Tenhle trik v klidu zvládne Word díky umístění kurzoru před text a zvolení funkce Číst nahlas, která se v menu schovává pod možností Zkontrolovat. U jablíčkářů pak stačí vybrat v TextEditu u označeného textu možnosti Řeč -> Začít mluvit. Díky poslechu narazíte nejen na chyby, ale třeba na části, které drhnou a nemají tu správnou flow.
3) Vytiskněte si to
Někdy zkrátka není čas ani prostor na předčítání. Vždycky si ale můžete práci vytisknout, uvařit kafe a uklidit se z dosahu obrazovky. Nic vás nebude rozptylovat, text na papíře trochu “vystoupí” a chyby najednou budou vidět. Potvrzuje 10 z 10 lidí, co si našli překlep v diplomce těsně před odevzdáním.
4) Změna fontu zblbne mozek
Myslím to vážně. O tomhle tipu, který jsem dostala od ostříleného editora, se málo ví. Když hodíte text do jiného fontu, zmatete mozek. Nabyde dojmu, že tohle ještě nečetl a přepne se do módu nejvyšší pohotovosti.
5) Poraďte se s příručkou
Překlepy už máte z krku, ale pravopis vám pořád hapruje? Zkuste online kontrolu, třeba pomocí Internetové jazykové příručky. Vyvinuli ji v Akademii věd a pomůže vám, kdykoliv budete na vážkách. Kromě slovníkové části, která zvládá i slovní spojení, má ještě část výkladovou. Tam najdete všechny záludnosti jako psaní přímé řeči, číslovky nebo mezery mezi znaky.
Co je důležité přidat ke každému bodu?
Trpělivost. Hlavně nežeňte, čtěte rychlostí prvňáka, který poprvé objevil říkanku Ema má maso. A klidně i víckrát. Některé chyby zkrátka neodhalíte napoprvé. S tím se smiřte.
Máte ve svém copy arzenálu nějakou zbraň, která spolehlivě zlikviduje textové nedokonalosti? Sem s ní! Společně odstraníme lingvistické nešvary a pofidérní slovosled ponecháme mistru Yodovi. A jak by zmiňovaný zelený mudrc řekl: „Nás sledujte. Triky a tipy další přineseme vám.”
Autorem článku je
Kristýna Šestáková
Copywriter